Fëanor a jeho synové

13. října 2016 v 9:11 | Aegeri |  Středozemě
Fëanor je v Tolkienově universu velmi rozporuplná postava, proto tolik lákala k namalování. Původně jménem Curufinwë byl synem noldorského velekrále Finwëho a královny Míriel (ta krátce po porodu zemřela). Otec jako druhou ženu pojal Indis, s níž měl dva syny Fingolfina a Finarfina. Pro svoji prudkou povahu však Curufinwë dostal jméno Fëanor, tedy "ohnivý duch". S manželkou Nerdanel měl sedm synů: Maedhros, Maglor, Celegorm, Caranthir, Curufin (pojmenovám dle otcova rodného jména), Amrod a Amras.Fëanor byl rozhodně jednou z nejvýznamnější postavou historie Středozemě, už proto, že z jeho pyšné povahy vžešlo spousta zla a zkáz. Následky jeho činů jsou vlastně převážnou částí Tolkienova Silmarillionu. Byl velmi zručný řemeslník, vyrobil klenoty silmarily - ty obsahovaly světlo dvou valinorských stromu Laurelinu a Telperionu, sedm vidoucích kamenů palantírů a také přišel s Tengwar, vylepšeným písmem elfů. Takže ne vše co vykonal vedlo ke zkáze a zmaru.
Problém ale nastal když Melkor (Fëanor ho následně nazval Morghotem) zničil valinorské stromy, ukradl silmarily a zabil při tom Finwëho. Fëanor svolal Noldor a promluvil k nim. On a jeho synové pak přísahali, že budou pronásledovat kohokoli, kdo jim bude upírat právo silmarily. tím se uvrhli do zhouby.
Když se Fëanor dostal do Alqualondë, požádal Teleri o jejich lodě, díky kterým by mohl přeplout do Středozemě. Oni však odmítli a ve Fëanorovi se probudila jeho ohnivá povaha, lodě uzmul násilim - došlo k Zabíjení rodných. Poté se bez čekání na vojska svých nevlastních brátrů přelodil na středozemské břehy. A lodě dal spálit. Tímto činem se tak trochu chtěl pomstít Fingolfinovi. Ten se však se svým lidem dostal do Středozemě jinou cestou, přes ledovou Helcaraxë, mnohoé elfů na ní zahynulo, a nenávist (nejen) mezi sourozenci se ještě prohloubila.
Fëanor přistál u hor Lammoth (Hor ozvěn), prošel přes zemi Hithlum a v Mithrim se utábořili u jezera stejného jména. Byli však přepadeni skřety a náhle došlo k druhé Beleriandské bitvě. Elfové zvítězili, Fëanor skřety pronásledoval až k branám temné pevnosti Angbandu. Z pevnosti však vyšlo vojsko, v čele s ohnivými balrogy a jejich pán Gothmog Fëanora smrtelně ranil. Jeho synům se podařilo otce odtáhnout z bitevní vřavy. Fëanor si ještě před smrtí uvědomil, že žádný elf Morghota nedokáže přemoci...

formát: A3 (297 x 420 mm)
technika: černý centropen, akvarelové pastelky, vodovky


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aredhel Aredhel | Web | 18. října 2016 v 16:58 | Reagovat

Tenhle obrázek mě fascinuje: ta barevná dualita, dva stromy, přičemž jeden je spadlý, a hlavně to, jak jsou někteří synové otočení k Fëanorovi a jiní od něj. Má to nějaký symbolický význam?
Škoda, že to tehdy nevyhrálo dílo měsíce, je to nádherné. :-)

2 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 18. října 2016 v 18:26 | Reagovat

[1]: Děkuji, strom to tak úplně není, je tam jen jeden... tamto je spíše takový napůl rozdrobený útes - což symboliku mělo to nepopírám (ano ten kámen byl trochu halabala vykreslen, nebyla trpělivost se s tím šudlat, příště se polepším :-D ) Každopádně to jak který syn stojí jsem volila náhodně, aby vypadalo, že všichni tak nějak tápou (inu získávání silmarilů a boj s takovým osudem není hračka, že...). A o ohni snad ani psát nemusím. :-)

3 Aredhel Aredhel | Web | 21. října 2016 v 12:00 | Reagovat

[2]: To je skála?? Tak to by mě nenapadlo... vypadá to jako spadlý strom. Nejspíš to bude tím, že má takový "kmenovitý" tvar. ;-)

4 tolkien-maenas tolkien-maenas | 23. října 2016 v 10:46 | Reagovat

[3]: :-D ...skála - spíše takový rozeklaný skalní převis, útes... chtěla jsem dát důraz na to, jak se synáčkové pohybují na "tenkém ledě", tu vratkost jejich osudu... :-)

5 Neklan Neklan | 25. února 2017 v 19:27 | Reagovat

Fëanor silmarilly sám si syslí. Má dobré gesto - moje "křehoučká" vzácnost - takový "milášek" předvěků (za tento patvar pardon, přesně pátrat líno je mi) a prvního věku. "Já sám!" Ale stejně mu světlo uniká mezi prsty. (Teď mne napadá, že i Hobit má svého miláška - Arcikam.)
Taky jsem váhal nad tím převisem, jestli to není vývrat, ale tušil jsem, že v diskuzi bude rozuzlení.
Ten požár evokuje Losgar, ale tipuju, že má spíš symbolický význam, vzhledem k přítomnosti silmarillů v rukou tvůrce. Je to trochu jako obraz z Galadrielina zrcadla. Mám dojem, že máš talent na průřezové ilustrace.:-D Taková trochu sumarizace Fëanorovské podstaty.
Fakt fascinujúce farby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama