Dotazník pro milovníka knih

28. října 2016 v 23:01 | Aegeri |  Knihovnička
Na tento trefný knižní dotazník jsem poprvé narazila prostřednictvím malacandra.blog.cz, jinak se objevil na Bookish Friendship. Dost mě jako knihomola zaujal a proto jsem se ho rozhodla také vyplnit, a tím si i sama udělala pořádek ve svých názorech.

1. Dáváš přednost paperbackům nebo tvrdé vazbě?
Knižní paperbacky nemám ráda, je to kniha jen napůl. U sešitů nebo skicářů mi tato vazba nevadí, ale u klasických knih ano. Paperback se snadno zničí, zohýbá... většinou je i používán (vzhledem k nákladům na výrobu) u méně kvalitní literatury. Což nemusí být pravda, ovšem paperback tento dojem dost snadno vyvolává. Možná je to i tím, že jsem knižní vazbu studovala a zkrátka si tento názor vštípila, není totiž nic krásnějšího než pečlivě řemeslně provedená kniha. Určitě je paperback kvůli rozměrům pohodlnější při čtení na cestách, ovšem vhodnější je si rovnou na to pořídit ebook... i když není lepší pocit vytáhnout z batůžku knižní "špalek" a sledovat překvapené pohledy ostatních cestujících!!!


2. Co piješ při čtení?
Když mám čas doma číst, tak si nejraději k četbě knihy uvařím dobré kafíčko. Nebo sypaný černý či zelený čaj. Většinou ale čtu v dopravních prostředcích, dost času strávím dojížděním do zaměstnání.

3. Staré nebo nové knihy? Které máš raději?
To je těžké rozhodování. Mám v oblibě starobní vůni antiků a pátrání v poličkách. Ráda se nechám překvapit náhodným knižním úlovkem. Některé knihy už ani jinde koupit nelze. Na druhou stranu sleduji co nového vychází v klasických knihkupectví a vždy se těším na dlouho očekávanou nově vydanou knížkou. Takže v mé knihovně je to tak napůl. Každopádně u nových i starých knih mám jeden společný rituál. Každou koupenou knihu náhodně otevřu a čuchnu k rozevřené stránce. Miluju vůni papíru!


4. Čteš raději na veřejnosti nebo o samotě?
Podle nálady, někdy mi vyhovuje ticho, někdy zase ne. Někdy mi ticho při čtení paradoxně odvádí myšlenky od četby. Dost mi dělá problém představivost, která začne pracovat až moc a já už si v hlavě přemítám ilustrované scénky z knihy. A jsem zvyklá číst v dopravních prostředcích. Pustím si hudbu do uších a nechám se unášet do jiných světů. Občas se mi stává, že přejedu zastávku nebo se přistihnu jak se přiblbě uculuji na celý vagon metra a lidi na mě podivně zírají. A občas je to naopak, společnost při četbě mi vyloženě vadí a já se do příběhu nedokážu začíst.

5. Můžeš jmenovat alespoň tři klasická díla, která zbožňuješ?
Tak hodně v oblibě mám středověkou literaturu... pokud se to dá zařadit do klasiky. Třeba Píseň o Cidovi, skandinávská Edda, Sigurd a Gudrún, Nibelungové, Kosmova kronika, Smrt krále Artuše..., eee dá se Tolkien také zařadit do klasiky? Jinak mám ráda báseň Havran, kterou má na svědomí americký literát E. A. Poe, Kytici od našeho K. J. Erbena a Válku s mloky od Karla Čapka.

6. Jaká je tvá nejoblíbenější dětská kniha?
Okamžitě se mi vybaví kniha Dcera čarodějek od Doroty Terakowské. Nádherná dětská knížka se silným příběhem, kterou jsem si ráda znovu přečetla několikrát i jako dospělá. A jak jsem si ji tu připoměla, tak si asi dám další opáčko. Hobita jsem tu nenapsala proto, že ho řadím do Tolkienova universa, neberu ji tím pádem jako dětskou knihu. Celá Tolkienova tvorba má pro mě dost zásadní význam...

7. Vedeš si knižní deník?
Papírově už dlouho ne. Po dobu několika měsíců jsem si vedla knižní deník na Databázeknih.cz, z toho ale nakonec taky sešlo. Teď mi místo deníku částečně slouží blog.

8. Kde hledáš inspiraci na to, co si přečíst?
No, v první řadě je to náhoda, nikdy nevíte na co narazíte. Velkou roli také hrají knižní obálky, když mě nějaká zaujme - pak si většinou o dané knize začnu zjišťovat více. Inspiraci také hledám v městské knihovně, s velkým počtem autorů jsem se prvně setkala právě tu. Občas dám i na doporučení přátel. Velké knižní reklamy mě většinou nechávají naprosto chladnou.

9. Máš nějaký konkrétní systém, jak organizovat svou knihovnu?
Vzhledem k tomu, že v novém bytě ještě nemáme pořádně zařízenou knihovnu, aspoň ne tak jak bych si představovala, tak mám knihy dost provizorně seskládané - jak místo dovolilo. I tak je mám seřazené podle žánru. Nejvíce místa zabírá Tolkien, skandinávská a keltská mytologie, komiksy a historie. Do budoucna bych ráda knihovnu velkou, aspoň přes půli stěny.

10. Jaký je tvůj nejoblíbenější film natočený podle knihy?
Tohle je pro mě asi nejtěžší otázka. Moc na filmy nekoukám, a k samotným adaptacím se nestavím zrovna přívětivě. Vždy mám strach, že tím knihu připraví o její původní kouzlo... a některé filmové adaptace mě doslova rozčílili, tím jak nehorázně "zprznili" knižní předlohu. Málokdy se mi tedy filmy podle knihy líbí. Jsem člověk s velkou vizuální představivostí, vždy si vytvořím vlastní verzi příběhu... a vedlo toho většinou film neobstojí. Když už ale musím napsat jeden film, tak jím bude animovaná pohádka Fantastický pan Lišák (natočeno podle stejnojmenné knihy od Roalda Dahla).

Jak byste na otázky odpověděli vy?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aredhel Aredhel | Web | 13. ledna 2017 v 20:25 | Reagovat

Jé, Šalamounův hobit!!!
A vidím, že ke knihám asi čucháme všichni. ;-) Dost podobně to mám i se čtením v dopravních prostředcích, já mám dost velký problém si v nich nečíst. Když jenom tak sedím, mám dojem, že něco není v pořádku. :D
K paperbackům takovou averzi jako ty nemám. Není to sice tak krásné jako pevná vazba, ale pro hodně knih je to jediný způsob, jak vůbec dosáhnout vydání. Nemusí se proto nutně jednat o nekvalitní literaturu...

2 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 13. ledna 2017 v 22:52 | Reagovat

[1]: Hehe to je nemoc z povolaní :) Však píšu, že ne vždy se takto vydává jen literatura pochybné kvality...ale je to kniha s nižší životností, tudíž je pak samozřejmě strašná škoda každé dobré knížky, které se bohužel nedostane pěkné pevné vazby. A když kolikrát vidíš co za škvár se podařilo protlačit do vydaní v pevných deskách, chce se ti pak brečet. Pak ti o technologii a vazbě povyprávím na conu - ale počítej, že pak nebudu k zastavení :-D

3 Neklan Neklan | 25. února 2017 v 16:37 | Reagovat

Taky mám radši pevnou vazbu, pokud to jde, ale třeba takové Letopisy Narnie se snažím sehnat v Komenského vydání (od Orbis Pictus) a to je tuším jen v paperbacku. (Ta nová vydání jsou mimochodem hrozná i když jsou v pevné vazbě, ale obal, hrubky, překlad je tuším taky nový...ne, to není pro mě.) Takže radši pevnou vazbu, krom případů, kdy radši měkkou.
A staré versus nové jsou u mne na tom vlastně stejně.
Kdysi, když jsem se dozvěděl o zařízeních jménem antikvariát jsem si (než jsem první našel a navštívil) představoval hlavně jak asi bude vonět.
Zbytek jindy...

4 Istwen Istwen | 10. února 2018 v 20:16 | Reagovat

[3]: Ano, je to v paperbackové vazbě. Preferuji ale druhé vydání knih - nakladatelství Návrat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama