Říjen 2016

Eöl a Aredhel

30. října 2016 v 19:01 | Aegeri |  Středozemě
Příběh noldorské elfky Aredhel není nikterak veselý, asi jako převážná část Silmarillionu. O to více toto téma lákalo k nakreslení... a taky jsem to slíbila Aredhel.


Dotazník pro milovníka knih

28. října 2016 v 23:01 | Aegeri |  Knihovnička
Na tento trefný knižní dotazník jsem poprvé narazila prostřednictvím malacandra.blog.cz, jinak se objevil na Bookish Friendship. Dost mě jako knihomola zaujal a proto jsem se ho rozhodla také vyplnit, a tím si i sama udělala pořádek ve svých názorech.

1. Dáváš přednost paperbackům nebo tvrdé vazbě?
Knižní paperbacky nemám ráda, je to kniha jen napůl. U sešitů nebo skicářů mi tato vazba nevadí, ale u klasických knih ano. Paperback se snadno zničí, zohýbá... většinou je i používán (vzhledem k nákladům na výrobu) u méně kvalitní literatury. Což nemusí být pravda, ovšem paperback tento dojem dost snadno vyvolává. Možná je to i tím, že jsem knižní vazbu studovala a zkrátka si tento názor vštípila, není totiž nic krásnějšího než pečlivě řemeslně provedená kniha. Určitě je paperback kvůli rozměrům pohodlnější při čtení na cestách, ovšem vhodnější je si rovnou na to pořídit ebook... i když není lepší pocit vytáhnout z batůžku knižní "špalek" a sledovat překvapené pohledy ostatních cestujících!!!

Řeka - Alessandro Sanna

28. října 2016 v 16:59 | Aegeri |  Knihovnička
Tak jsem si pořídila další originální komiksík do sbírky... jmenuje se Řeka a je od italského ilustrátora Alessandra Sanna, který se inspiroval svojí milovanou krajinou. Čtyři příběhy, čtvero ročních dob, vše se odehrává na břehu jedné řeky, vše je vyprávěno beze slov, pouze obrázky. Nádherné akvarelové ilustrace. Číší z toho čirá melancholie. Děj ubýhá plynulým pomalejším tempem, stejně jako řeka a poukazuje na to jak je život nejen občastně krutý, ale i radostný a veselý.


Bílé město králů

20. října 2016 v 10:02 | Aegeri |  Středozemě
Minas Tirith, Strážní věž (původně Minas Anor - Věž slunce) je dle Tolkienova popisu vskutku nádherné místo. Mohutné hradby, vysoké věže, majestátní Citadela, bílá Ecthelionova věž... Město bylo vystavěno na hoře Mindolluina, na východních svazích Ered Nimras. Celé město hledí směrem na východ, k Mordoru - jako vzdor černé síle. Minas Tirith je vystavěno na sedmi kruhových úrovních, každá obestavěná hradbami a s branou na další úroveň. Ve většině ilustrací je Minas Tirith ztvárněno v ranně středověkém stylu, v románském slohu (například Alan Lee, ostatně podle Alana je navrhnuta i filmová podoba). Já si město vždycky představovala spíše ve stylu vrcholného středověku - rannou až vrcholnou gotiku. Ano, možná to bude i mou slabostí pro velkolepé katedrály...


Ainulindalë - komiks

17. října 2016 v 21:04 | Aegeri |  Středozemě
V současné době se pokouším převést do komiksu příběh Ainulindalë - Hudbu Ainur, příběh samotného stvoření Ardy z knihy Silmarillion od J. R. R. Tolkiena. Už se touto tématikou zabývám delší dobu, ale teprve v posledních pár týdnech jsem si do toho troufla jít i výtvarně. Další stránky jsou v procesu práce. Tolkienovy knihy jsou ale bezesporu nevyčerpatelným zdrojem inspirace a témat ke ztvárnění.


Myší Hlídka - David Petersen

17. října 2016 v 18:48 | Aegeri |  Knihovnička
Komiks není jen Marvel, a nemusí to být jen médium určené pro malé děti. Jsou to předsudky. Komiksová scéna je stejně rozmanitá jako beletrie, film nebo divadlo... Ráda do své knihovničky sbírám výtvarně i obsahově zajímavé komiksové příspěvky. Beru si z nich nejen "čtecí požitek", ale i obrázkovou inspiraci...
Tenhle komíksový úlovek jsem si pořídila někdy v půlce června (krátce potom, co byla kniha vpuštěna do oběhu), ale před pár dní jsem se k němu vrátila - podzim je přímo stvořený k četbě, že? Myší Hlídka - mile vypadající komiksík od amerického výtvarníka Davida Petersona. Kniha obdržela několik ocenění a zaujme nejen úchvatnou výtvarnou stránkou, ale i propracovaným fantaskně pohádkovým příběhem.


Fëanor a jeho synové

13. října 2016 v 9:11 | Aegeri |  Středozemě
Fëanor je v Tolkienově universu velmi rozporuplná postava, proto tolik lákala k namalování. Původně jménem Curufinwë byl synem noldorského velekrále Finwëho a královny Míriel (ta krátce po porodu zemřela). Otec jako druhou ženu pojal Indis, s níž měl dva syny Fingolfina a Finarfina. Pro svoji prudkou povahu však Curufinwë dostal jméno Fëanor, tedy "ohnivý duch". S manželkou Nerdanel měl sedm synů: Maedhros, Maglor, Celegorm, Caranthir, Curufin (pojmenovám dle otcova rodného jména), Amrod a Amras.


K čemu mě dokopala podzimní melancholie

11. října 2016 v 20:33 | Aegeri |  Maglajz v hlavě
Vítejte na blogu notorického snílka, kafaře a čmárala. Podzim je nádherné období - vhodné k melancholii, zamyšlení, přemítání o všem možném i nemožném... a také k vytvoření svého koutku v internetových vodách (toť můj případ). Tento blog nemá přehnané ambice: chci občas psát o tom co mě baví a sem tam zveřejnit nějaké to "veledílo". Ráda se ve volném čase věnuji ilustraci Tolkienových knih, mezi nejoblíbenější volná témata patří stromy (hlavně ty seschlé nebo parádně prohnilé!), noční obloha a ptactvo. Občas zkouším amatérsky fušovat do komiksu, baví mě kombinace slova a obrazu. Každopádně budu ráda když to někoho zaujme. A za objektivní kritiku, protože ta nás vždy posune o kus dál...